EuroBeauty.pl

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe : informacje dla Pacjenta

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to złożona jednostka chorobowa, obejmująca zmiany anatomiczne i czynnościowe mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, często występujące w powiązaniu z nieprawidłową konfiguracją kontaktów zębów  przeciwstawnych. Jedną z głównych przyczyn tego schorzenia jest nadmierne i przedłużające się w czasie zaciskanie zębów, zgrzytanie lub stukanie, co wyzwala niekorzystne przeciążenia w obrębie stawów (uszkodzenia powierzchni stawowych i elementów tkanek miękkich – krążek i więzadła), jak również przemęczenie mięśni nadmierną pracą skurczową – co skutkuje ich bólem o dużym natężeniu. Jest ono powiązane z znaczną wrażliwością psychoemocjonalną Pacjentów oraz przewlekłym, nadmiernym stresem, znacznie przekraczającym możliwości adaptacyjne Chorych. Oprócz bólu częstym objawem są trzaski, występujące w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (przed uchem), pojawiające się podczas wykonywania ruchów żuchwy.

Podstawową metodą leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych jest zastosowanie aparatów tzw. szyn okluzyjnych, wykonanych z tworzywa akrylowego, obejmującego jeden łuk zębowy. Dobowy czas użytkowania szyn jest bardzo istotny dla skuteczności leczenia i w pierwszych miesiącach użytkowania powinien wynosić około 21 godzin, w kolejnych miesiącach systematycznie jest on skracany. Szyny mają za zadanie: odciążać stawy, złagodzić dolegliwości bólowe –  jeżeli występują, stworzyć warunki do gojenia struktur miękkotkankowych, obniżać nadmiernie wysokie napięcie mięśni żucia i przywracać symetrię ich działania, aktywnie pozycjonować krążek stawowy w prawidłowym miejscu w obrębie stawu oraz ochraniać zęby przed uszkodzeniem (zaciskanie lub zgrzytanie zębami), jak również uniemożliwiać zgrzytanie zębami. Szyn nie używa się podczas jedzenia oraz picia gorących napojów. Nie należy również nagryzać na szynę. Pomiędzy zębami powinna występować przerwa ok 2-3 mm, w ciągu dnia. Należy czyścić aparat trzy razy w ciągu dnia, stosując szczoteczkę i pastę do zębów, a  raz w tygodniu szyna powinna być zanurzona w roztworze preparatu Corega Tabs tak, aby była całkowicie przykryta, przez 15 minut. Następnie szynę należy precyzyjnie oczyścić mechanicznie, z użyciem szczoteczki. Tabletkę rozpuszcza się w letniej wodzie. Aparat powinien być przechowywany w specjalnych pojemnikach, jeżeli znajduje się chwilowo poza jamą ustną.

Należy zwrócić uwagę na tzw. higienę snu tj. nie pić kawy lub innych płynów pobudzających w godzinach wieczornych, nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie myśleć o trudnych sprawach i kłopotach, starać się kłaść spać o tej samej porze oraz nie pracować intensywnie na komputerze przed snem.
     Dodatkowo pacjent jest zobowiązany systematycznie wykonywać ćwiczenia, mające na celu odciążenie stawów i relaksację mięśni żucia. Codziennie należy powoli otwierać usta do maksymalnego zakresu, a następnie utrzymywać opuszczoną żuchwę przez minutę! Wymagane jest 15 powtórzeń tego ćwiczenia w ciągu dnia, 5 serii, po 3  ćwiczenia w jednej  serii – bardzo ważne! Jeżeli występują trzaski w stawach, ćwiczenie należy poprzedzić wysunięciem żuchwy ku przodowi, tak aby zęby górne i dolne znalazły się w jednej płaszczyźnie. Ponadto należy skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, które powinny być równocześnie wykonywane, najlepiej w serii tj. 10-14 zabiegów. Należą do nich : laseroterapia, terapia manualna, sonoforeza czy poizometryczna relaksacja mięśniowa.
             Pacjent powinien również ogrzewać nadmiernie napięte mięśnie z użyciem termoforu lub poduszki elektrycznej (około 15 minut  jedna strona twarzy), najlepiej w godzinach wieczornych.
         Na każdą wizytę lekarską należy zgłosić się z szyną, która  powinna być systematycznie korygowana. W leczeniu farmakologicznym zalecam zażywanie  ziołowych leków uspakajających   (Valerin max lub Positivum) oraz preparatów glukozaminy z chondroityną, sprzedawanych bez recepty (preparat o nazwie „Na stawy forte” firmy Doppel Herz)-2 x dziennie po 1 tabletce.

Prawidłowe leczenie wymaga znacznego zaangażowania ze strony Pacjenta i wykonywania wszystkich zaleceń równocześnie, ograniczenia spożywania kofeiny do jednej filiżanki. Średni czas leczenia z zastosowaniem szyny okluzyjnej to 1 do 1,5 roku.
          Podczas okresu adaptacji do szyny (pierwsze 3-4 dni użytkowania aparatu) można odczuwać nadmierny ucisk na zęby własne, co mija po kilku dniach  oraz może nastąpić zwiększone wydzielanie śliny. W czasie terapii wskazane jest stosowanie miękkiej diety i kontroli pozycji żuchwy (zęby obu łuków zębowych w nieznacznym oddaleniu od siebie.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pihut